LAĞIM FARESİ

Fiziki Yapıları

Lağım fareleri diğer fare türlerine göre daha büyük ve daha vahşi türlerdir. Ergin bir lağım faresinin boyu (kuyruk hariç)  15-25 cm'dir. Kiloları beslenme şekillerine göre değişkenlik gösterir ve genellikle 200 - 500 gr arasında değişmektedir.

Kısa ve küt burunlu, küçük kulaklara ve patlak gözlere sahip  olan, kaba tüyleri kahverengi siyah , karın bölgesi gri beyaz arasında bir renktedir.

Yaşam Alanları

Lağım fareleri lağımlarda, Apartman binaların kömürlüklerinde, alt katlarında, otoparklarında kendilerine yuva yaparlar. Bina dışında ise akarsu kenarlarını, yol boyunca toprak atlarını ve özellikle çöp yığınlarını kendilerine yaşam alanı olarak seçerler.

Yaratılışları itibari ile sürekli yiyecek arayan lağım fareleri yiyecek bulabilecekleri heryere girebilirler.

Lağım Farelerinde Çoğalma

Dişi lağım faresi 1 yılda 2 - 6 kez arası doğum yapar. Her doğum yaptığında 8-9 yavru doğurur.  Dişi lağım farelerinin hamilelikleri 3 hafta kadar sürer.

Toplam ömür ortalamaları 1 yıl olan lağım farelerinin yavruları 2-3 ay kadar kısa bir sürede yetişkin hale gelirler.

Özellikler

Lağım farelerinin en belirgin özellikleri

İşitme
Koku Alma
KemirmeLağım Faresi
13 mm den büyük aralıktan kolayca geçip gidebilir, 16 metre yükseklikten atlayabilirler. Kemirgen bir canlı olduğu için sürekli olarak kemiren lağım fareleri en çok kablo kemirmeyi sever. Zira bu şekilde birçok yangına sebeb olurlar.

Yaşam şekillerinin böyle olması onları çok tehlikeli birer canavar yapmaktadır. Yiyecek bulmak için insanların yaşam alanlarına girebilen bu canlılar insan organlarını da kemirdikleri için tehlike saçmaktadırlar. Ayrıca yaşadıkları yerler itibari ile yüzlerce zararlı virüs ve mikrobunda taşıyıcısı olması sadece kemirme özelliği değil yaydıkları hastalıklar ile de lağım farelerini çok tehlikeli kılmaktadır.