MİTE

Dünya'nın yakın zamanda önlem almaya başladığı Mite insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Günümüz şartlarında büyük ve kalabalık şehirlerde insan sağlığını tehdit eden, ancak yeteri kadar tanınmayan en büyük sorunlardan biri ev tozları ve içinde barındırdığı küçük mitelerdir.

Toz akarları evimizde bizimle yaşayan ancak gözle görülmeyen canlılardır. Örümcek ve kenelere benzeyen bu canlılar insan ve hayvan döküntülerinden beslenirler. Bİlim adamlarına göre miteler her 21 günde 1 çoğalırlar. Miteler bıraktıkları dışkılarla insanlarda tedavisi mümkün olmayan ya da ömür boyu sürecek olan astım ve alerjilere neden olurlar. Yeteri kadar güneş görülmeyen ve yeteri kadar havalandırılmayan evlerde yaşayanları kendilerine hedef seçen bu yaratıklar Alerji ve astım dışında;

Egzama
Öksüzük
Hapşırma
Burun ve Deride kaşınma
Hırıltılı solunum
Nefes darlığı
Burun akıntısı
Gibi rahatsızlıklarda da başrol oynar.

Miteler tozla dolu sıcak ve nemli havaları severler. Yataklarda, yatak takımlarında, Kanepelerde , Halılarda, doldurulmuş oyuncaklarda ve en önemlisi evimizi temizlediğimizi zannetiğimiz elektrikli süpürgelerin toz torbasında yaşarlar.

Yatakta geçirdiğimiz 8 saat içerisinde ortalama 1 Lt vücut nemi kaybederiz ve teri dökeriz. Bu yüzden ev toz miteleri bizimle yaşamaktan hoşlanırlar.

1 GRAM TOZ İÇİNDE 19 BİN (19000) TOZ AKARI OLDUĞUNUZ BİLİYORMUYDUNUZ ?

Mitelerin kendilerinden çok, onların bıraktığı mikro tozlara dönüşen dışkı topları tehlike saçarlar. Sürekli kullanılan bir yatağın 10.000 'den 10.000.000 'a kadar mite bulundurduğu, ya da bir hram tozun içinde 19 binden fazla mite olduğu  bilimsel veriler ile saptanmıştır. Her toz mitesi günde 20 dışkı topu üretir ki bu da sağlığımızın ne denli tehdit altında oluğunu göstermektedir.

BAHTERİLERİN ÜREMESİ HER YARIM SAATTE 2 MİSLİ ARTAR

Tozlar mikropların nakil vasıtalarıdır. Astımlı hasta sayısı batılı ülkelerde son 20 yılda 2 - 3 kat artmıştı. Yapılan araştırmalara göre Amerika'da 17 milyon astımlı insan insan olduğu Ülkemizde de bu sayının 4 milyon olduğu bilinmektedir.

ASTIMIN ÇOCUKLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN KRONİK HASTALIK OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ ?

Ev tozu mitesi çocuk astımının en sık nedenlerindendir. Dünyada çocuk yaş grubunda %7 ile %10 astım sıklığına rastlanmaktadır. Alerjiler astım haline dönüşüp kronik leşmeden tedbir almak gerekmektedir. Çocuğunuzunhasta olması durumunda ödeyeceğiniz ilaç masrafı HER DEFASINDA 20 $ - 150 $ olacaktır.

MİTELERDEN KURTULMAK

Bu denli zararlı mitelerden kurtulmak için en garantili yöntem ilaçlama yaptırmaktır. Bu ilaç tarım ilacı olmayıp sağlık bakanlığından onaylı ilaç olmalıdır. Evlerimizi daha sağlıklı hale getirmek için yaptıracağınız mite ilaçlama ileride ciddi hastalıkların önüne geçmenizi sağlayacaktır.