ÖRÜMCEK

Örümcek ilaçlama; ev, bodrum, çatı gibi kapalı alanlarda ağ kurarak, bakterilerin ve mikropların hızlı şekilde üremesine neden olan bu canlılar ile mücadele için en etkili yöntemdir. Sıvı böcek ilaçları kullanılarak, buharlama tekniği ile yapılan örümcek ilaçlama işlemlerinde, bu haşerelere karşı kesin sonuç alınırken, amatör yöntemler ya da bireysel uygulamalar örümcek ile mücadele konusunda yetersiz kalmaktadır. Bununla birlikte, amatör yöntemler ile yapılan örümcek mücadelesi, sağlık açısından ciddi sorunlar yaratabilecek durumlar oluşturduğundan, bireysel ilaçlama yöntemlerinden kaçınılması gereklidir.

Örümceklerin Özellikleri

Örümcek binlerce türü bulunan 8 bacaklı bir böcek türüdür. Dünyanın her kıtasında görülebilen örümcekler bir kara canlısıdır.
Zehirli türleri olduğu gibi zehirsiz türleri de vardır.
Örümcek eklembacaklılar sınıfında incelenen yaklaşık 30.000 türe sahip canlıdır.
Avlanma işlemini ağ örerek gerçekleştiren örümcekler, bu özelliğe sahip yeryüzünde yaşayan tek canlıdır. Ağları yapışkan özelliğe sahip olup, ağlarına yapışan küçük canlıları yiyerek beslenirler.
Ağlarını evlerde insanların ulaşamayacakları yüksek yerlere ya da insanların göremeyecekleri eşyaların arkalarına kuran bu haşereler, dış alanlarda ise kayalıkların arasına ve ağaç dalları arasına ağlarını kurarlar. Kapalı alanlardaki ağlar, tozların birikmesine ve bakterilerin yayılmasına neden olduğundan sağlık açısından ciddi tehlike arz eder. Bu nedenle kapalı alanlarda örümcek ilaçlama son derece önemlidir.
Örümceklerin bazı türlerinin vücudu tüylüdür.

Örümcek Nasıl Beslenir

Avlarını ısıran ve zehrini içine akıtan örümcek etkisiz hale gelen avını yer. Bu haşerelerin yemek boruları çok dardır bu nedenle zehrin etkisi ile avlarını sıvı hale getirdikten sonra beslenirler. Boyları türlerine göre değişen örümceklerin zehirlerinin etkisi de türlerine ve yaşam alanlarına göre değişir. Ortalama 10-15cm boyunda olan örümceklerin daha büyük türleri de yaşamaktadır. Bazı örümcek türlerinin zehirleri, bir tavşanın içini boşaltabilecek kadar etkilidir.

Zehirli Örümcek Türleri

Çok etkili zehre sahip olan örümcekler, bir insanı birkaç saat içerisinde öldürebilir. Tarantula en etkili zehre sahip örümcek türlerinden birisidir. Örümcek ısırması sonucu hayatını kaybeden birçok insan olmuştur.  Açık alanlarda yaşayan bu canlılara karşı herhangi bir uygulama yapılmadığı gibi, kapalı alanlardaki örümceklerden kurtulmak için uzman firmalar tarafından örümcek ilaçlama işlemi yapılmaktadır.