SALYANGOZ

Salyangoz ilaçlama sıvı böcek ilaçları kullanılarak yapılır. Özellikle meyve ve sebzelere zarar veren bu haşerelerden kurtulmak için böcek ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi, bireysel yöntemler kullanarak salyangoz ya da diğer adıyla sümüklüböcekten kurtulmak oldukça zordur. Etkili haşere ilaçları ile yapılması şart olan salyangoz ilaçlama için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve profesyonel şekilde hizmet veren böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır.

 

 

Salyangozun Özellikleri

Salyangoz tatlı sularda, denizlerde ve karada yaşayan türlere sahip olan bir böcek türüdür.
Rutubetli ve nemli alanlarda yaşayan bu haşereler, sırtındaki sert kabuk içerisinde yaşar ve bu sert kabuk salyangozu birçok tehlikeden korur.
Hareketini sürünerek sağlayan sümüklüböcek, vücutların ürettikleri bir sıvı üzerinde hareket ederler.
Beslenmelerini bitkilerin kökleri ve yaprakları ile sağlayan salyangoz çiftçilerin en sevmediği canlılar arasında yer alır. Bu nedenle bahçe gibi açık mekanlarda salyangoz ilaçlama sıklıkla yapılmaktadır.
Kemirici ağız yapısına sahip olan salyangoz, bitkilerin köklerini kemirerek gelişimini engeller.
Salyangozların vücutlarında ürettikleri bu sıvı salyangoz böceğinin yaşamı için çok önem taşır. Çünkü salyangozun vücudu su ile kaplıdır. Bu nedenle nemli ortamlarda yaşayan salyangozlar özellikle yağmur sonrası ortaya çıkarlar. Bununla birlikte, sümüklüböcek ilaçlama uygulamaları da genellikle yağmurlu havalardan sonra yapılmaktadır.
 

Ülkemizde en çok yağış alan bölgeler olan Karadeniz ve Marmara bölgelerinde sıkça görülen salyangoz böcekleri, çok sıcak ve çok soğuk havalarda yaşayamaz. Salyangozun vücudundaki sıvı çok soğuk havalarda donar, çok sıcak havalarda ise kurur. Her iki durumda da salyangoz ölür.