SİVRİSİNEK

Sivrisinek ilaçlama yapılmadığı sürece zarar vermeye devam eden ve çok hızlı çoğalan bir haşere türüdür. Zar kanatlılar arasında bulunan bu haşerelerden kurtulmak için sıvı böcek ilaçlama yaptırmak şarttır. Basit teknikler ve kalitesiz sinek ilaçları, sivrisinek ile mücadele açısından bir çözüm sağlamadığı gibi, çevreye ve insan sağlığı açısından ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Sivrisinekten kurtulmak için, açık ya da kapalı alanlarda, profesyonel hizmet almak şarttır. Böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılan sivrisinek ilaçlama uygulamaları, bu haşereleri yok etmek için en etkili çözüm şeklidir.

Sivrisineklerin Özellikleri

Sivrisinek, kan emerek beslenme sağlayan kanatlı bir sinek türüdür. Aslında bilinenin aksine sivrisineklerin dişi olanları insanları ısırır.
Erkek sivrisinekler ise meyve ve sebzelerin öz suları ile beslenme sağlarlar. Dişilerin çoğalmaları ve üremeyebilmeleri için mutlaka kan emmeye ihtiyaçları vardır.
Kan emerek beslendiğinden, çeşitli virüslerin bulaşmasına direkt olarak yol açan bu canlılardan kurtulmak için sivrisinek ilaçlama yaptırmak gereklidir.
Uzak mesafelerden bile insanların kokusunu alan sivrisineklerin algıları çok kuvvetlidir.

Sivrisinek Sokması

İnsanları ısırarak kan emen sivrisineklerin sokması aslında birçok hastalığa neden olabilmektedir. Sivrisineklerden insanlara bulaşan en önemli hastalıklardan birisi sıtma hastalığıdır. 
Sivrisinek sokması, sivrisineğin vücuttan kan emip uzaklaştıktan sonra fark edilir.  Bunun nedeni sivrisineklerin ağızlarında ürettikleri özel sıvıyı deri üzerine bırakmaları ve bu sayede deriyi uyuşturmalarıdır.
Sivrisineklerden kurtulmak için öncelikli olarak yapılması gereken mekanın etrafında eğer var ise pis su birikintisi, lağım suyu, çöplük ve bataklık gibi alanlardan kurutmak gereklidir. Daha sonra yapılması gereken sivrisinek ilaçlama hizmetidir.
Sivrisinek sokması şu şekilde gerçekleşir. Ağızlarında bulunan kesici organı ile deriyi kesen sivrisinek, kamış şeklindeki hortumunu deriden içeri sokar ve kanı yukarı çeker. Sivrisinek ısırması sonucu deride şiddetli kaşıntı hissedilir ve deri üzerinde kabarmalar ve kızarıklıklar oluşur.
Sivri sinek yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. Yumurtalarını sulak ve nemli alanlarda saklar. Bataklık, lağım suları ve kirli su birikintilerinin olduğu alanlarda çok sık görülen sivrisinekler, çiftleşmelerini havada uçarken gerçekleştirirler.
Sivrisinek ilaçlama hizmeti yasal ve profesyonel çalışan ilaçlama şirketlerinden alınmalıdır.