TAHTA KURDU

Tahta kurdu ilaçlama yapılırken, etkili böcek ilaçları kullanılması ve sağlık bakanlığı onaylı firmalardan hizmet alınması büyük önem taşır. Basit ilaçlama teknikleri ile yapılan tahtakurdu ilaçlaması, eşyalara zarar verebileceği gibi, sağlık sorunlarının oluşmasına da ortam hazırlar. Bununla birlikte, tahta ya da ahşaptan yapılmış eşyaların içerisinde tüneller açarak ilerleyen bu haşereleri yok etmek için kullanılan böcek ilaçlama yöntemi büyük önem taşımaktadır.

Tahta Kurdunun Özellikleri

Tahta kurdu ortalama 2-3 mm boyunda olan ve beslenmesini tahta ve ahşap eşyaları kemirerek sağlayan bir haşere türüdür.
Genellikle serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen tahta kurdu haşeresi, ağaçtan yapılmış her türlü eşyayı (mobilya, merdiven, sanat eserler, çatı, direk) kemirerek zarar ve zamanla kullanılmaz hale getirir. Maddi zarara neden olan bu haşerelerden kurtulmak için tahta kurdu ilaçlama yaptırmak gereklidir.
Renkleri koyu kırmızı ve kahverengi olan tahta kurdunun bir diğer adı da ağaç kurdudur. Vücutlarının dışında kitin adı verilen sert bir tabaka kaplı olan ağaç kurdu böceklerinin güçlü çene yapıları vardır.
Yumurtlama sistemi ile çoğalan tahta kurdu, çiftleştikten sonra yumurtalarını odunluklara, duvar çatlaklarına ve duvar yarıklarına bırakırlar. Yumurtadan yeni çıkan tahta kurdu larvaları kısa bir süre etrafta dolaşıp uygun bir yer bulduklarında sürekli tahtaları kemirerek beslenirler.
Tahta kurdu haşeresi özellikle çam, ladin, kayın, göknar, ceviz, kavak, meşe, dişbudak ve sedir ağaçlarını kemirmeyi çok sever.
Ev içlerinde özellikle elbise dolaplar, mobilyalar, yatak odası takımları, mutfak dolapları, tahta sandalye gibi eşyaları kemirerek hem beslenir hem de bu eşyalara zarar vererek kullanılmaz hale getirir. Özellikle geceleri tahta kurdu haşeresinin tahtaları kemirme sesi rahatlıkla duyulabilir.
Maddi zararlara neden olan ve ahşap binaların çökmesine dahi neden olabilen bu haşereleri yok etmek için tahta kurdu ilaçlama yaptırmak gereklidir.