TAHTA KURUSU

Tahtakurusu ilaçlama, genellikle; iş yeri, otel, yurt, ev gibi alanlarda yapılmaktadır. Hayvanların üzerinde yaşayabildiği gibi, insanların yaşam alanlarına da yerleşebilen bu haşereler ile mücadele için uzman böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir. Basit böcek ilaçları tahtakurusu ile mücadele için etkisiz bir yöntem olacaktır. Bu nedenle kaliteli böcek ilaçları ile uygulama yapılmalı ve profesyonel şekilde uygulanmalıdır. Tahtakurusu ilaçlama, çoğunlukla sıvı böcek ilaçları kullanılarak buharlama yöntemi ile yapılmalıdır. Bu uygulamadan sonra, ortamın belirli bir süre kapalı tutulması ve havalandırılmadan kullanılmaması son derece önemlidir.

Tahtakurusunun Özellikleri

Tahtakurusu insanlardan kan emerek beslenme sağlayan küçük haşere türüdür.Gündüzleri duvar yarıklarında, dolaplarda, mobilya döşemelerinde saklanırlar ve gece olunca beslenmek için aktifleşirler. 
Kan emerek beslendiğinden, hastalıkların yayılmasına ve insanlarda alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açan bu haşerelerden kurtulmak için tahtakurusu ilaçlama yapılmalıdır.
Boyları ortalama 5-6 mm boyunda olan bu haşereler oval ve yassı vücut yapısına sahiptir. Kanarsız olan tahtakurusu haşeresi, sürekli canlılardan kan emdiği için hastalık bulaştırıcı canlılar arasında yer almaktadır.
Yüzlerce türü olan bu canlılar, genellikle kahverengi ve sarımsı renklerdedir. Emdikleri kanı uzun süre bünyelerinde taşıyabilen tahta kurusu, ezilerek öldürüldüğünde ortama pis bir koku bırakırlar. 
Sıcak ortamlarda daha hızlı üreyen tahta kurusu her üremesinde 200-250 arası yumurta yaparlar. Bu yumurtalardan ortalama 1 hafta içerisinde yavru tahtakuruları haşereleri ortaya çıkar.
Tahtakurusu yavruları beslenme şartlarına ve ortamın sıcaklığına göre 5-7 ay içerisinde gelişirler. Tam olarak gelişmiş olan bir olan türleri beslenmeden 1 yıl yaşayabilir. Çok hızlı üreyen bu parazitleri yok etmek için tahtakurusuilaçlama yaptırmak şarttır.
Sürekli kan emen bu canlılar, hastalıklı bir canlıdan aldıkları hastalıklı kanı diğer sağlıklı canlılara bulaştırarak hastalanmalarına neden olurlar.
Tahtakurusuilemücadele için mutlaka ortamın ilaçlanması gereklidir. Tahta kurusu ilaçlama bireysel olarak değil profesyonel şirketler tarafından uygulanması durumunda sonuç elde edilebilmektedir.