TATARCIK

Tatarcık ilaçlama, insanlara ve hayvanlara çeşitli hastalıklar bulaştırabilen ve alerjik reaksiyonlara yol açan bu sinek türüne karşı açık alanlarda yapılması gereken bir uygulamadır. Tatarcığın görüldüğü alanlarda, kaliteli böcek ilaçları ile uygulanması gereken tatarcık sineği ilaçlama, bireysel yöntemler ile yapılamayacağı gibi, bu canlılar ile mücadele için profesyonel ilaçlama şirketleri aracılığı ile hizmet almak şarttır. Sivrisinekler ile büyük benzerlik gösteren bu sinek türü, diğer sinek türlerine oranla çok daha tehlikeli ve mücadele edilmesi zordur.

Tatarcık Sineğinin Özellikleri

Tatarcık sineği çift kanatlı bir böcek türü olup, geceleri aktif gündüzleri ise pasif olarak yaşayan bir sinek türüdür.
Görünüş olarak sivrisineğe benzeyen tatarcık sineklerinin fiziki olarak sineklerden bazı farklılıkları vardır. Örnek olarak sivrisinek parlak ve tüysüz iken tatarcık sinekleri tüylüdür ve biraz daha mattır.
Tatarcık, sivrisineklerinden daha fazla can acıtacak biçimde sokup kan emer ve birçok tehlikeli hastalıklara neden olurlar.
Şark çıbanı hastalığına yol açan tatarcıktan kurtulmak için etkili ilaçlar ile tatarcık ilaçlama yaptırmak gereklidir.
Tatarcık sineği birçok hastalıklara neden olabilen tehlikeli bir sinek türüdür.
Tatarcık sineğinin boyu ortalama 3-5 mmdir. Uzun bacaklara sahip tatarcık sineklerinin bazı özellikleri arasında, dinlenme halindeyken kanatlarını “V” harfi şeklinde tutmaları, kanatları dâhil olmak üzere bütün vücudunun kıllı olması ve kan emmek için konakçısına konmadan önce çevresinde kısa uçuşlar yapması tatarcık sineğinin tipik özellikleri arasında yer almaktadır.
Tatarcık ısırması ardından kaşıntı başlar ve tatarcık sokması sonucu en çok görülen hastalık olan şark çıbanı hastalığı zamanla büyük bir yaraya dönüşebilir. Bu nedenle, bu haşerelerin görülebileceği alanlarda tatarcık ilaçlama yaptırmak şarttır.
Dişi tatarcık beslenmesini geceleri gerçekleştirirken, erkek tatarcık bitkilerin öz suları ile beslenme sağlar.
Tatarcık sineklerinin dişi olanları beslenmek ve üreyebilmek için mutlaka kan emmek zorundadır.