UYUZ BÖCEĞİ

Uyuz böceği ilaçlama, dikkatli şekilde ve ayrıntılı olarak yapılması gereken bir uygulamadır. İnsanlarda uyuz hastalığına neden olan ve deri altında hızlıca yayılan bu haşerelerin bulaşmasını engellemek ve bu canlılardan kurtulmak için uyuz böceği ilaçlama yaptırmak gereklidir.

Uyuz böceği, uyuz hastalığına neden olan bir böcek türüdür. İnsanların ve özellikle kedi ve köpek gibi canlıların derilerinden içeriye girer ve kanallar açarak ilerler. Bu ilerleme sırasında yumurtalarını da deri içerisine bırakır. Uyuz böceği deri içerisinde ilerlerken şiddetli kaşıntıya ve deride dökülmelere neden olur. Bu durum uyuz hastalığıdır.

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan uyuz böcekleri, tedavi olunmaz ise sürekli olarak insan vücudunda yaşar. Özellikle kedi ve köpekler uyuz hastalığına en çok yakalanan canlılardır. Bulaşıcı bir hastalık olan uyuz hastalığı, uyuz olan kişilerin kullandığı kişisel eşyalardan geçer. Ciddi rahatsızlıklara ve deri alerjilerine neden olan bu haşerelerden kurtulmak için bireysel tedavi gerektiği gibi, uyuz hastasının bulunduğu alana uyuz böceği yaptırılması da şarttır.

İnsanların en çok el parmaklarının arasına, kollarının iç bölümlerinde, bileklerinde, genital bölgelerinde, kalçalarında ve bacaklarında görülür. Toplu yaşam alanlarından daha hızlı yayılan uyuz hastalığına yakalanmış olan kişilerin acilen hastalığı diğer kişilere bulaştırmadan tedavi olmaları gereklidir. Ortamı uyuz böceğinden arındırmak içinse uyuz böceği ilaçlama uygulaması yaptırmaktır.