YABAN ARISI

Yaban arısı ilaçlama, özellikle çatı ve bahçe gibi alanlarda sıklıkla yapılır. Eşek arısı olarak da bilinen bu arı türü, insanları soktuğunda, vücutta şiddetli bir acıya ve şişliğe neden olur. Bunun yanı sıra, eşek arısı sokması alerjik reaksiyonlara da yol açabilmektedir. Bu nedenle, bu haşerelerin görüldüğü alanlarda eşek arası ilaçlama yapılmalıdır.

Yaban arısı bir arı türü olup, arı türleri arasında en iri yapılı olanlardır. Yaban arısına, eşek arısı da denilmektedir. Arı türleri arasında insanlara zararı olan türler arasında yer alan yaban arısı insanları sokabilir. Vücudunda 6 bacak, 4 tane de kanat bulunan yaban arılarının bacaklarında “polen fırçası” adı verilen uzun ve sert kıllar vardır.

Karın bölümlerinde iğneleri bulunan yaban arılarının iğnesi tırtıklıdır. İnsanlara iğnelerini batırdıklarında bal arılarının aksine, geri çıkarabilir ve birden çok kez sokabilirler. Bal arıları ise kendilerine bir zarar gelmediği sürece insanları ısırmazlar. Bal arıları bol miktarda protein ve bakteri yok edici özelliğe sahip olan balın oluşunda başrolü oynarlar. Bal arısı için de tehdit oluşturan yaban arısı ilaçlama yapılmadığı sürece üremeye devam edecektir.

Yaban Arısı Hakkında Bilinmeyenler

Arıların bir diğer yararı ise zehirleridir. Arı zehri, birçok hastalıkta ve en önemlisi kanser tedavisinde kullanılan ilaçların üretiminde kullanılmaktadır. Bilim adamlarınca yapılan araştırmalar sonucu arı sütünün de kanser önleyici özelliği olduğu saptanmıştır. Arı sokması çok tehlikeli bir durum olabilir. Özellikle vücudu duyarlı olan kişilerde arı sokması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Arı sokması durumunda acilen hastaneye başvurulmalıdır. Arı sokması sonucu deride kızarma, ağrı, yanma, kabarma gibi belirtiler görülür. Arıların otçul ve etçil beslenen türleri vardır. Toplu halde kovanlar içerisinde yaşayan arıların kovan içerisinde farklı görevleri vardır.